Zdjęcia naszych dronów i z naszych dronów
Nasz najnowszy dron
Sześciowirnikowiec Dronlab Y6. Nasz pierwszy dron z trójosiowym gimbalem. Na gimbalu zamocowana jest kamera Sony NEXT.
Nasz największy dron
Ośmiowirnikowiec Dronlab Hash w pełnej krasie.
Hash jest dronem o napędzie elektrycznym, na pokładzie ma 2 kamery video, w tym jedną zamocowaną na dwuosiowym gimbalu. W swojej podstawowej konfiguracji ma masę ok. 7 kg, co pozwala na lot trwający 13–14 minut.
Na pokładzie można doinstalować dodatkowe oprzyrządowanie o masie do 5 kg, np. lustrzankę (aparat fotograficzny) lub kamerę termowizyjną. Ze względu na to, że czas lotu maleje dramatycznie wraz ze wzrostem masy drona, uważamy, iż optymalny łądunek nie powinien jednak przekraczać 2 kg.
Dron może utrzymać pozycję i wysokość lotu. Pozycję wylicza według wskazań odbiornika GPS, wysokość z pomiarów ciśnienia atmosferycznego. Może wykonywać misje, czyli loty po z góry zadanej trasie na zadanej wysokości (według podanych mu współrzędnych geograficznych).
Kamera video na gimbalu to Sony HDR-CX1410 (9,8 Mpx) z 30-krotnym zoomem optycznym, z ogniskową 1,9-57 mm (w przeliczeniu na 35 mm: 26,8–804 mm). Obraz z obu kamer jest teletransmitowany na ziemię (w formacie PAL 720x576 px), a ten z głównej kamery, jest równolegle zapisywany w pamięci kamery.
Projektanci, wykonawcy i operatorzy drona: Grzegorz Bilski, Ernest Rudziński, Rafał Gabinowski, Jacek Kucharski.
...i zdjęcia z tego drona
Klatka z filmu nakręconego kamerą na gimbalu przy maksymalnym zbliżeniu. Odległość filmowanego obiektu circa 2 km.
Klatka z tego samego filmu. Ujęcie z tego samego miejsca, w tym samym kierunku, ale bez zbliżenia. Na pierwszym planie błonia w okolicy pałacu w Natolinie, dalej Miasteczko Wilanów, a na horyzoncie – wieżowce w centrum Warszawy.
Klatka z filmu zrobionego w skałkach pod Częstochową (okolice ruin zamku w Olsztynie).
Balon sfotografowany obiektywem typu „rybie oko” z drona wiszącego nad Błoniami Wilanowskimi. Z lewej domy Miasteczka Wilanów.
© Mieczysław Prószyński 2009–2016